Nimbus 29 Coupe
Nimbus 29 Coupe er en rummelig og seriøst gennemtænkt turmotorbåd.
Den sejler godt og ligger godt i vandet i næsten alt slags vejr. Båden er fuldplanende og med en march fart omkring 20 knob(3.200 omdr.) og en topfart på ca. 24 knob får man en ganske stor aktionsradius. Se video af båden under fart med den tidligere ejer:
https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=WGjYiLsoX-I
Bemærk det flade kølvand. Dette er karakteristisk for et vellykket skrog design.
Båden er svensk bygget i en flot og høj håndværksmæssig kvalitet.
Nimbus 29 Coupe er konstrueret i 1989 af den berømmede svenske konstruktør Rolf Eliasson, kendt for virkeligt gennemarbejdede og altid nyskabende både.
Båden er skabt til komfortabel tursejlads for 4+ personer. Dobbelt stikkøje i bagbord side og sidde arrangementet omdannes let til dobbelt køje. I styrehuset kan sidde arrangement omdannes til enkelt køje.
Stort cockpit med faste teakbænke og nem ombordstigning over den store badeplatform og gennem låge agter. Hele agterdækket kan overdækkes med kaleche og giver således et ekstra indvendigt space. Styrehuset samler hele båden og fungerer reelt som dækssalon. Komfortabelt siddearrangement, hvor forreste ryglæn kan vippes frem/tilbage og giver en fin fremadrettet 2 pers. siddeplads under sejlads.
Til styrbord langsgående dinette pantry og foran dette veldisponeret styreplads.
I forkahytten lys og lækker salon og til styrbord indbydende toilet med mulighed for bad.
Maskinrummet fremstår pænt og rent og de to, enkle og driftssikre 130 hk Volvo Penta AD31B motorer har kun gået omkring 550 timer. Sælger har i sin ejer tid selv vedligeholdt motor og drev.
Sælger har over 40 års erfaring med sejl/motorbåde og betragter god vedligeholdelse som en stor del af livet som bådejer. Dette indebærer blandt andet at drevene afmonteres hvert år (hvilket de færreste gør) og der skiftes olie og pakninger efter behov (nye bælge hvert år). Af andre tiltag kan nævnes at der er skiftet agterlejer på begge mellemdrivaksler (i transom mellem motor og drev), samt skiftet startmotorer på begge motorer og ladeluftkøler og turbo på den ene “
Båden fremtræder veludstyret med bla.:
Hydraulisk styring
Hydraulisk trimflaps
Elektrisk Lewmar ankerspil
Manuel og elektrisk lænsepumpe
Batteribank med 4 x 80Ah AGM gel batterier
Victron BMV-501 batteri monitor
12 og 220 volt til forbrug
Landstrøm med Victron Phoenix 12/800/35 lader samt inverter
Varmt og koldt trykvand i styrehus, på badeplatform og toilet
Varmt vand fra 20 liter beholder der varmes fra motor samt 220 V
Toilet med bruser mulighed
Gaskomfur med ovn og 2 blus
30 liter køleskab med kompressor
Automatisk dieselvarmer – Ebersprächer D4
Se den komplette udstyrsliste herover(på hbs.dk).
Båd revyen 1989 beskrev båden som en hurtig familiebåd, med virkeligt gode sejlegenskaber. Fremvises af ejer selv i Greve Marina, efter aftale.
Tilmeld dig her og få bl.a. besked om nye både.